ایکس ری چیست

  ایکس ری چیست

  اخبار و مقالات شرکت انطباق گستر سپهر را پیگیری نموده تا از بروز ترین تجهیزات ایمنی ، امنیتی و کنترل تردد آگاهی را بدست آورید. امروزه ایکس ری ها (x-ray) از مهم ترین دستگاه های بازرسی مورد استفاده جهت افزایش امنیت و اقتدار یک کشور، سازمان و یا شرکت ها می توانند باشند

  ایکس ری چیست ؟

  دستگاه ایکس ری (X-RAY) یک نوع ماشین است که با کمک اشعه ایکس ، کار شناسایی خصوصیات و ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی مواد را بصورت سریع و بلادرنگ در اختیار اپراتور دستگاه قرار می دهد .

  دسته بندی و جایگاه دستگاه های ایکس ری (X RAY)

  دستگاه های ایکس ری دارای  کارکردها و موارد مصرف گوناگون بوده که بر اساس نوع ورودی ( داده ها ) ما در این مقاله آنها را به پنج دسته کلی تقسیم می کنیم .

  1. دستگاه ها ی بازرسی ایکس ری (X-RAY) چمدانی و بسته ها
  2. دستگاه های بازرسی ایکس ری (X-RAY) خودرویی سبک و کامیونت ها
  3. دستگاه های بازرسی ایکس ری (X-RAY) کانتینری و گمرکی
  4. دستگاه های بازرسی ایکس ری (X-RAY) مواد غذایی
  5. دستگاه های ایکس ری (X-RAY) مرتبط با انسان و حیوان (بهره برداری پزشکی)

   

  هریک از دستگاه های ایکس ری (X-RAY) فوق دارای انواع و ابعاد مختلف بوده که به برخی از آنها اشاره می نماییم .

  1. دستگاه های بازرسی ایکس ری (X-RAY) چمدانی و بسته ها

  این دستگاه ها با توجه به نیاز کاربران و سازمان ها تولید و عرضه می گردد که به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  الف)  دستگاه های بازرسی ایکس ری (X RAY) بر اساس دهانه یا طونل ورودی :

  نام گذاری این دستگاه ها عمدتا بر مبنای دهانه طونل ورودی دستگاه می باشد ، یعنی حد اکثر ابعاد یک چمدان بسته که از لحاظ عرض و ارتفاع می تواند از داخل دستگاه و بر روی نوار نقاله عبور نماید .

  بعنوان مثال 6040( یعنی عرض 60 سانتیمتر و ارتفاع 40 سانتیمتر ، 8585 ( عرض وارتفاع به اندازه هم یعنی 85 سانتیمتراست )

  سازمان ها ، شرکت ها و اماکن مهم با توجه به نوع کارکر ، اهداف سازمانی و مأموریت های خود و با توجه به ابعاد تونل ورودی ، قدرت ژنراتور و ... اقدام به سفارش و خرید دستگاه می نمایند .

  موارد مصرف دستگاه های ایکس ری چمدانی بیشتر در فرودگاه ها  ، ایستگاه های راه آهن ، اماکن مهم دولتی ، سازمان های مالی و پولی ،  گمرکات ، معادن فلزات گرانبها ، اماکن مهم زیارتی ، هتل ها ، شرکت های قطعه سازی ، سازمان های نظامی و انتظامی و ... می باشد. تا وظیفه کنترل ، بازرسی و نظارت با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

  در برخی مواقع استفاده از این دستگاه ها باعث حفظ شأن و شخصیت مراجعین میشود که بصورت اتومات لوازم همراه خود را با توجه به تابلو ها و اعلانات قبلی داخل دستگاه قرار می دهند .

   

  این دستگاه با برند آریوتک توسط بخش خصوصی بومی سازی شده  است .

  در برخی از مواقع دستگاه های فوق را بر روی خودرو نصب نموده که علاوه بر قابل حمل بودن ، بازرسی ، کنترل سمینارها و مراسمات ؛ در مناطق یا اماکنی که مجهز به دستگاه های ثابت نبوده و اشخاص مهم کشوری ، لشکری و یا میهمانان مهم خارجی قصد بازدید دارند مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند .

   

   

  ب) دستگاه های بازرسی ایکس ری (X RAY) پرتابل و قابل حمل

   

  این دستگاه ها در بیشتر مواقع در ماموریت های انتظامی و نظامی به منظور بازرسی و کنترل بسته های مشکوک که امکان خطر داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرند .

   

      2- دستگاه های بازرسی  ایکس ری X RAY  خودرویی سبک  و کامیونت ها

  این دستگاه ها معمولا دارای توان ژنراتور بیشتری نسبت به انواع چمدانی می باشند .

   

  این دستگاه ها ، در ورودی و خروجی اماکن مهم ، مبادی ورودی و خروجی گمرکی ، مرزها و ... نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد

  با توجه به نیاز کاربران میتوان سیستم ها را کاملا مکانیزه نمود تا کار ثبت پلاک خودرو ، تصویر برداری زیر خودرو با فایل ها اسکن خودرو توسط ایکس ری منطبق شد تا دستگاه های ذیربط در صورت لزوم بهره برداری لازم را انجام دهند .

  این دستگاه ها قادر هستند با سرعت بین 5 تا 40 کیلومتر خودرو در حال حرکت را بازرسی و اسکن نموده که سرعت حرکت توسط سفارش دهنده به تولید کننده مشخص و برنامه ریزی می گردد.

   

   

   

       3- دستگاه های بازرسی ایکس ری کانتینری و گمرکی :

     با توجه به حجم واردات و صادرات کالا در مبادی گمرکی عملا نظارت و بازرسی دستی توسط انسان غیر ممکن بوده و از طرفی با عدم اطمینان انجام می شود و بازکردن پلمپ کانتینر ها توسط مأمورین نیز مشکلات بعدی را برای گمرکات و محصولات در پی دارد. این موارد ضرورت بکارگیری دستگاه های بازرسی با سرعت متناسب و بالا را در گمرکات کشور ها توجیه نموده و هرگونه سرمایه گذاری دولتی و خصوصی نیز در این زمینه ارزشمند و مفید است .

  همچنین با توجه به نیاز بازارهای هدف به تجهیزات ، قطعات و محصولات وارداتی و سرعت عمل در ترخیص کالا نیز ، ضرورت های بکارگیری دستگاه های بازرسی گمرکی را دوچندان می نماید.

  علاوه بر گمرک ، نیروهای های امنیتی و انتظامی نیز از این دستگاه ها در گذرگاه های مهم و اصلی که امکان قاچاق کالا ، اسلحه و مهمات ، مواد مخدر و ... استفاده می نمایند.

   

      4- دستگاه های کنترلی ایکس ری مواد غذایی :

  اخیرا این قبیل دستگاه ها مورد توجه سازمان های مرتبط با کنترل و ایمنی مواد غذایی قرار گرفته است .

  تولید کنندگان مواد غذایی موظف هستند به جهت سلامت و بهداشت غذاهای تولید شده و کنترل محتویات بسته ها و قوطی ها و موادی که از مسیر نوار نقاله در حال عبور هستند را با استفاده از این دستگاه های مخصوص کنترل و نظارت نمایند.

   

   

  5- دستگاه های ایکس ری انسان :

  این دستگاه ها نیز با توجه به هدف استفاده به انواع مختلف  تقسیم می شوند که به مهمترین آنها اشاره می گردد.

  الف ) دستگاه های بازرسی ایکس ری انسان برای موارد امنیتی و ایمنی

   

   

  ب ) دستگاه های ایکس ری ( رادیولوژی )  برای حوزه سلامت

   

  ج ) دستگاه های ایکس ری دندانپزشکی

   

  شرکت انطباق گستر سپهر